KutnohorskoDnes.cz
KutnohorskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Po 74 letech se Generál František Moravec konečně vrátil do své vlasti. Pietní ceremonie proběhla v Čáslavi

27.04.2022
ČÁSLAV - V úterý 26. dubna 2022 proběhla na letišti Čáslav slavnostní pietní ceremonie u příležitosti repatriace ostatků brigádního generála Františka Moravce do České republiky. Mezi čestnými hosty byla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová, ministryně obrany Jana Černochová, další představitelé resortu obrany, a především velký počet generálových rodinných příslušníků.
Slavnostní pietní ceremonie proběhla na letišti Čáslav | Foto: mocr.army.cz
"Po dlouhých 74 letech se do vlasti vrací jeden z našich nejvýznamnějších vojáků. Kamkoliv jsme ve Spojených státech přijeli, tam jeho jméno znali, rezonovalo tam a vážili si ho. Svou zemi musel opustit třikrát, poprvé bojoval za první světové války jako legionář, podruhé bojoval z britského exilu proti nacistům a potřetí musel odejít před komunisty," řekla ministryně Černochová.

Repatriace ostatků jednoho z největších českých legionářů, odbojářů a zpravodajských důstojníků byla dlouho plánovaná v úzké spolupráci s jeho rodinou. Byla to právě jeho vnučka Anita Moravec Gard, která se obrátila na zástupce Vojenského historického ústavu (VHÚ) s přáním, aby byl její dědeček po dlouhých letech pohřben doma v České republice.

"Generál Moravec se dnes vrací jako svobodný Američan do svobodné České republiky. Naše rodina si myslela, že jeho návrat bude osobnější. Ale jeho smysl pro povinnost by mu nakonec nedovolila spokojit se s takovým návratem. Dnes nám jeho odkaz připomíná, že je třeba bránit svou zemi a svobodu. A že musíme pomáhat dalším bránit jejich zemi a jejich svobodu," připomněla okolnosti, za nichž se jeho ostatky vrací do ČR, generálova vnučka.

Pietní ceremonie, která proběhla příznačně v Čáslavi, Moravcově rodišti, navazovala na akt, v rámci nějž se před odletem z Washingtonu s generálem rozloučily i významné osobnosti americké zpravodajské komunity, včetně zástupkyně ředitele agentury DIA Suzanne White.

Krátkým proslovem před odletem přispěl také ředitel VHÚ brigádní generál Aleš Knížek, který měl tu čest osobně převzít urnu s ostatky a přenést ji do letounu Airbus A-319 české vládní letky. "Je pro mě neuvěřitelná čest být při takto důležitém momentu. Přesun ostatků generála Moravce je pro mě symbolickým příkladem výjimečného a dlouhotrvajícího přátelství mezi Českou republikou a USA," ocenil generál Knížek přímo na letištní ploše americké základny Joint Base Andrews.

Generál Moravec bude navždy důležitou postavou jak americké, tak československé vojenské a zpravodajské historie. Nadále zůstává národním hrdinou a vzorem pro dnešní příslušníky zpravodajských služeb i ozbrojených sil ČR. Svědčí o tom i to, že 601. skupina speciálních sil nese v čestném názvu právě jméno generála Moravce.

Svou službu československé vlasti započal jako legionář poté, co padl na východní frontě ještě v rakousko-uherské uniformě do zajetí. Prošel několika legiemi a po válce se rozhodl pro kariéru profesionálního vojáka. Nedlouho po dokončení studia na Vysoké škole válečné se začal věnovat zpravodajské činnosti.

Mezi nejvýznamnější zásluhy generála Moravce patří především jeho činnost před začátkem druhé světové války a v jejím průběhu. Při útěku před Němci do Anglie se mu v roce 1939 podařilo zachránit velkou část zpravodajského materiálu. V exilové vládě stál v čele zpravodajského odboru ministerstva národní obrany a z této pozice byl hlavním autorem plánu na atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha.

Po skončení druhé světové války se generál krátce po návratu do osvobozené vlasti dostal do střetu s komunisty. Po únoru 1948 včas emigroval, tentokrát do USA, a opět se zapojil do odboje, tentokrát protikomunistického. V čele exilové zpravodajské organice SSC mimo jiné řídil činnost agentů - chodců. Spolupracoval také s vojenskou rozvědkou americké armády. Zemřel 26. července 1966 ve věku 71 let ve Washingtonu.

Zdroj: Ministerstvo obrany
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Ve středních Čechách je bezmála 230 zvláště chráněných území, péče o ně loni přišla na 18,5 mil. korun

Bezmála 230 zvláště chráněných území aktuálně spravuje Středočeský kraj. Jejich celková rozloha je více než 7 300 hektarů. Náklady na péči za loňský rok byly vyčísleny na 18,5 milionu korun. ...

ŘSD: Začíná úprava problematické křižovatky na silnici I/38 u Kaňku

Kutnohorsko - V úterý 16. července začnou silničáři stavebně upravovat problematickou křižovatku na silnici I/38 u kutnohorské místní části Kaňk. Akce ...

Začíná oprava silnice I/2 na průtahu obcí Svatý Mikuláš

V pátek 12. července zahajují silničáři opravu průtahu obce Svatý Mikuláš na Kutnohorsku, silnice I/2. Práce jsou naplánovány až do listopadu a provád ...

V celé Praze i Středočeském kraji budou všechny autobusové a trolejbusové zastávky na znamení

V celé Praze i Středočeském kraji bude od 29. června 2024 sjednocen charakter všech autobusových a trolejbusových zastávek PID. Pro výstup v každé zas ...

Středočeši stárnou, počet seniorů v regionu se během tří dekád navýší o polovinu

Středočeský kraj reaguje na zvyšující se počet obyvatel a také na stárnutí obyvatelstva. V místech s největší poptávkou po lůžkách v domovech pro seni ...

Čtvrtek 25.7.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes