KutnohorskoDnes.cz
KutnohorskoDnes.cz » Zpravodajství » Krimi zprávy

Rozsáhlý požár v Kutné Hoře si vyžádal vysoké nasazení hasičů

14.08.2018
Černý kouř a plameny u haly nahlásil řidič, který 12. srpna před půl třetí odpoledne projížděl kolem průmyslové zóny u Čáslavské ulice na okraji Kutné Hory v místní části Karlov. Operační důstojník k události vyslal čtyři cisterny a velitele čety ze stanic profesionálních hasičů v Kutné Hoře a Čáslavi a také jednotku sboru dobrovolných hasičů obce Kutná Hora-Malín. Začal velice náročný a komplikovaný zásah, na Kutnohorsku největší od roku 2012.
Ilustrační snímek | Foto: hzscr.cz
Hasiči z Kutné Hory byli na místě za pět minut od výjezdu. Velitel zásahu hned po příjezdu vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu, proto byl okamžitě vyhlášen poplach dalším jednotkám. Po průzkumu bylo zjištěno, že jde o požár haly, převážně plastů, lepenky a zaparkovaného nákladního automobilu na velké ploše v areálu firmy, která se zabývá recyklací odpadů. V ohrožení byly také dvě přilehlé haly, pole vedle areálu a trafostanice. Na základě průzkumem zjištěných informací nechal velitel zásahu vyhlásit třetí poplachový stupeň a k požáru zamířily další jednotky. Před 15. hodinou se na místo dostavil řídící důstojník územního odboru a postupně přijeli i další příslušníci HZS Středočeského kraje, včetně ředitele územního odboru a řídícího důstojníka kraje.

Velitel zásahu organizoval kyvadlovou dopravu vody cisternami a současně dálkovou dopravu vody pomocí čerpadla a hadic z nedalekého lomu. Hustý kouř se z místa požáru šířil do okolí. Ve spolupráci s městem byli občané informováni, aby nevětrali a omezili pohyb venku. Výjezdová skupina Chemické laboratoře HZS Středočeského kraje však v okolí nenaměřila zvýšené koncentrace nebezpečných látek.

Vzhledem k horkému letnímu dni a sálavému teplu, které se šířilo z místa požáru, byl zásah mimořádně náročný. Posádka zdravotnické záchranné služby ošetřila celkem dvanáct hasičů, převážně šlo o přehřátí organismu.

Hasební práce probíhaly pomocí otočných proudnic z nástaveb hasičských cisteren, ale také z několika proudů C s vodou, těžkou pěnou a později i střední pěnou. Na hašení se také podílel vrtulník Letecké služby PČR s bambi vakem. Veliteli zásahu usnadňoval práci zřízený štáb velitele zásahu. Hasiči na místě spolupracovali se zástupci vodoprávního úřadu Kutná Hora a s pohotovostní službou energetiků.

V 18:30 hodin byl zásah definitivně pod kontrolou a současně byl snížen stupeň poplachu na druhý. Velitel zásahu tak mohl zahájit redukci zasahujících jednotek. Na místo byl vyžádán cisternový automobil se zařízením pro výrobu speciální suché pěny (One Seven) z Hasičského záchranného sboru podniku ŠKODA AUTO Mladá Boleslav a z jihlavské základny Záchranného útvaru HZS ČR vyrazila na pomoc těžká technika - kolový speciál Tatra 815-7 6x6 UDS 214 a pásové rypadlo CAT 329E.

Před 21. hodinou byla zrušena opatření ve vztahu k obyvatelstvu v okolí. Rozhrnování hořlavého materiálu a dohašování probíhalo celou noc až do pěti hodin, kdy technika záchranného útvaru ukončila svoji činnost. Postupně odjížděly další jednotky a na místě zůstali profesionální hasiči z Kutné hory a dobrovolná jednotka z Kutné Hory-Malína. Menší ohniska byla dohašována asi do deseti hodin, pak velitel zásahu oznámil likvidaci požáru.

V dopoledních hodinách byl na místo vyžádán statik k posouzení stability haly, která byla požárem poškozena. V pondělí 13. srpna odpoledne pokračovalo vyšetřování ve spolupráci s Policií ČR. Příčina vzniku požáru zatím nebyla stanovena, obdobně jako přesná výše škody, která pravděpodobně přesáhne 10 milionů korun. Požárem byla zasažena hala o ploše 500 metrů čtverečních, přibližně stejně velký venkovní sklad materiálu, nákladní automobil a asi 750 metrů čtverečních travního porostu za areálem.

Na hašení se přímo podílelo 21 jednotek požární ochrany (HZS Kutná Hora, Čáslav, Kolín a Zruč nad Sázavou, HZS podniků ČKD Kutná Hora a ŠKODA AUTO a JSDH obcí Církvice, Červené Pečky, Chlístovice, Křesetice, Kutná Hora-Malín, Malešov, Močovice, Nová Ves I., Nové Dvory, Ovčáry, Potěhy, Starý Kolín, Týnec nad Labem, Veltruby a Žehušice) s 35 vozidly (22 cisteren, automobilová plošina, smykem řízený nakladač, kontejnerové automobily, protiplynový, týlový a nákladní kontejnery, dopravní a velitelské automobily) a více než 100 hasičů. Jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Žleby a Vrdy zajistily po dobu zásahu zálohu stanic v Kutné Hoře a Čáslavi.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Krimi zprávy

Policisté viní trojici mužů ze série vloupání do prodejen a kaváren ve středních Čechách a Praze

Realizaci, s příznačným názvem "TAXI", dovedli v těchto dnech do zdárného konce krajští kriminalisté ze Středočeského kraje, a to za velmi významné spolupráce desítek policistů z Územního odboru Kolín, Praha-Jih a Praha-západ, kteří veškerou ...

Plakáty s ministrem Rakušanem a řeporyjským starostou Novotným v pytli na mrtvoly u Českého brodu řeší policie

KOLÍNSKO - U silnice poblíž Českého Brodu někdo umístil plakáty s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) ve vaku na mrtvoly a textem "Vít Rakušan s c ...

Policisté ve Středočeském kraji během jediného dne zkontrolovali 1200 vozidel, 10 řidičů bylo pod vlivem

Další z mnoha dopravně bezpečnostních akcí proběhla v den, kdy v České repulice chodí Mikuláš, čert a anděl, tedy 5. prosince 2023. Policisté ve Střed ...

Na Kutnohorsku dostal motocyklista smyk a narazil do protijedoucího auta. Nehodu nepřežil

K dopravní nehodě motocyklu a osobního vozidla, k níž došlo mezi Kutnou Horou a Malešovem, vyjížděly v sobotu 21. 10. všechny složky integrovaného zác ...

Dva muži zemřeli při pádu rogala v Nymburku

NYMBURSKO - V sobotu 21. října, okolo půl dvanácté dopoledne, byly na základě oznámení vyslány všechny složky integrovaného záchranného systému do Nym ...

Středa 28.2.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes