KutnohorskoDnes.cz
KutnohorskoDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Chrám Sv. Barbory

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: KUTNA HORA (js) 11 od Jerzy Strzelecki Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.

Římskokatolický filiální kostel je dominantou města, který je společně s historickým jádrem města a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Chrám byl založen kolem roku 1388 na náklad patricijských kutnohorských rodů. Podnět k jeho stavbě dalo však Bratrstvo Božího těla, založené v roce 1384 - od té doby probíhaly také sbírky ve prospěch stavby.

Jejím prvním architektem byl pravděpodobně Jan Parléř, syn známého Petra Parléře. Byl stavěn převážně z pískovce, který se těžil v nedalekých lomech.
Už čtyři roky po započetí stavby bylo vysvěceno 15 oltářů a ke každému ustanoven zvláštní kněz.
Husitské války r. 1420 však další stavbu chrámu přerušily.

Po 60 letech se na stavbě podíleli další významní mistři: V r. 1499 Matyáš Rejsek (tvůrce Prašné brány v Praze) a v letech 1512 - 1532 Benedikt Rejt z Pístova (tvůrce Vladislavského sálu na Pražském hradě).

Další úpravy chrámu pokračovaly až do roku 1905, což znamená, že Barbora čekala na své dokončení víc než 500 let.

Tento mohutný, pětilodní gotický kostel,je 70 m dlouhý, 40 m široký a uvnitř 30 m vysoký.
Interiér: kněžiště, kaple sv. Kateřiny, kaple sv. Blažeje, kaple sv. Kříže, Kaple Sv. Václava, kaple sv. Basilea, kaple sv. Doroty, Smíškova kaple, Hašplířská kaple, kazatelna a další pamětihodnosti..

Chrám byl zasvěcen patronce horníků, sv. Barboře, která je znázorněna na pravém křídle novogotického oltáře - (světice s knihou a věží).

Mapa:





Kutná Hora, Čáslav a okolí - další tipy na výlet


Hrad Pirkštejn

Hrad Pirkštejn založil v první polovině 14. století Jindřichem z Lipé jako součást hradeb městečka Rataje nad Sázavou. Byl postaven na skalnatém ostrohu, obtékaným Živým potokem. Pirkštejn patří mezi pokročilejší varianty hradu bergfritového typu. Vzhledem k těsné návaznosti na městečko zřejmě neměl předhradí.

Další info »

Rozhledna Březina

Ocelová telekomunikační věž sloužící zároveň jako rozhledna stojí 150 m severozápadně od okraje obce Žandov na vrcholu kopce Březina. Je to radiokomunikační bod, který využívají zdravotníci, záchranáři, vojáci, policie, hasiči a v neposlední řadě také turisté. Stavba probíhala od října 2000 do dubna 2001. Věž spočívá na čtyřech betonových pilotech, které sahají do hloubky 6,3 m.

Další info »

Rozhledna Bohdanka

Bohdanka je dřevěná rozhledna, která se nachází severovýchodně obce Bohdaneč na Kutnohorsku. Slavnostní otevření proběhlo 14. května 2011. Tato originální stavba je technickou zajímavostí unikátního typu, celá konstrukce -mimo schodiště - je provedená z kulatého dřeva za pomoci ocelových spojů.

Další info »

Muzeum zemědělské techniky Čáslav

Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi je pobočkou-depozitářem Národního zemědělského muzea v Praze, se specializací na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. V rozsáhlých objektech bývalého vojenského autoparku se nachází depozitáře a expozice, zaměřené především na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu.

Další info »

Zámek Filipov

Zámek stojí na východním okraji vsi Filipov na Kutnohorsku ve Středočeském kraji. Historie zámku Filipov se datuje od roku 1760, kdy obec koupil Filip Krakovský z Kolovrat, který zde stojící původní kapli Cyrila a Metoděje přestavěl na barokní zámeček. Budova zámku získala svoji současnou podobu při novogotické přestavbě v letech 1863 - 1865. Po roce 1945 byla využívána státním statkem a značně chátrala, v 70. letech 20. století sloužila jako depozitář Státní knihovny ČR. Rekonstrukce se zámek dočkal až po roce 2003.

Další info »

Zámek Kačina

Zámek Kačina si nechal postavit jako svoje letní reprezentační sídlo Jan Rudolf Chotek v letech 1806-1824, tehdejší president gubernia a nejvyšší purkrabí Království českého. Nachází se v Nových Dvorech na Kutnohorsku. Funkčně je zámek rozčleněn na hlavní centrální budovu s representačními prostorami a obydlím hraběcí rodiny, na dvě čtvrtkruhová k ní přiléhající nižší křídla se sloupovými kolonádami s hostinskými pokoji a na dva na ně navazující pavilony.

Další info »
Čtvrtek 25.4.2024
Středočeský kraj
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes