KutnohorskoDnes.cz
KutnohorskoDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Městské Tylovo divadlo

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Divadlo Tylovo (Kutná Hora) (2) od Ondřej Kořínek Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

J. K.Tyl, kutnohorský rodák, první formuloval veřejně myšlenku na vybudování samostatného divadla v Kutné Hoře pro tehdejší ochotnický spolek Tyl, který byl v Kutné Hoře a jehož byl Tyl sám členem. Jeho myšlenka dostala konkrétní podobu v roce 1931, kdy na základě projektů kutnohorských architektů ing. Rudolfa Hraby a jeho bratra ing. Josefa Hraby byla zahájena stavba divadla.Divadlo se nachází nedaleko centra města. Má charakter moderní, funkcionalistické, velmi dobře architektonicky i technicky řešené budovy.

Hlediště divadla má kapacitu 508 míst, z toho 6 bezbariérových. Kromě hlavního sálu, má divadlo menší sál - tzv. loutkovou scénu, která byla v minulosti využívána místním loutkářským souborem, nyní v jejích prostorách působí jazyková škola.
Zrcadlový sál slouží účelům tělovýchovným a tanečním.

V interiéru hlavního sálu se z původního vybavení dochovala pouze varientně seskupená elegantní osvětlovací tělesa se stínidly z bílého skla ve tvaru kostky.
Ve zbývajících prostorách se nachází podstatně větší množství původních prvků a mobiliáře.

Skleněná přepážka ve foyer prvního patra nese vitraj s figurálním výjevem na motivy postav z českých dramatických kusů. Jak uvádí tabulka vetknutá do spodní části vyobrazení, byla proveden v roce 1933 podle návrhu V. Fialy sklenářem Květoslavem Hlavatým.

V přízemí, ve vstupním vestibulu jsou v rozích dochovány a téměř pietně udržovány původní dřevěné konstrukce dnes již nevyužívaných pokladen. Jejich materiálové zpracování i tvarová struktura ideálně ladí s rovněž autentickými křídly dveří.

V současnosti divadlo slouží především ochotníkům a hostujícím divadelním souborům a konají se zde různé koncerty, soutěže, festivaly apod.

Mapa:Čtvrtek 18.10.2018
Středočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.