KutnohorskoDnes.cz
KutnohorskoDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Městské Tylovo divadlo

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Divadlo Tylovo (Kutná Hora) (2) od Ondřej Kořínek Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

J. K.Tyl, kutnohorský rodák, první formuloval veřejně myšlenku na vybudování samostatného divadla v Kutné Hoře pro tehdejší ochotnický spolek Tyl, který byl v Kutné Hoře a jehož byl Tyl sám členem. Jeho myšlenka dostala konkrétní podobu v roce 1931, kdy na základě projektů kutnohorských architektů ing. Rudolfa Hraby a jeho bratra ing. Josefa Hraby byla zahájena stavba divadla.Divadlo se nachází nedaleko centra města. Má charakter moderní, funkcionalistické, velmi dobře architektonicky i technicky řešené budovy.

Hlediště divadla má kapacitu 508 míst, z toho 6 bezbariérových. Kromě hlavního sálu, má divadlo menší sál - tzv. loutkovou scénu, která byla v minulosti využívána místním loutkářským souborem, nyní v jejích prostorách působí jazyková škola.
Zrcadlový sál slouží účelům tělovýchovným a tanečním.

V interiéru hlavního sálu se z původního vybavení dochovala pouze varientně seskupená elegantní osvětlovací tělesa se stínidly z bílého skla ve tvaru kostky.
Ve zbývajících prostorách se nachází podstatně větší množství původních prvků a mobiliáře.

Skleněná přepážka ve foyer prvního patra nese vitraj s figurálním výjevem na motivy postav z českých dramatických kusů. Jak uvádí tabulka vetknutá do spodní části vyobrazení, byla proveden v roce 1933 podle návrhu V. Fialy sklenářem Květoslavem Hlavatým.

V přízemí, ve vstupním vestibulu jsou v rozích dochovány a téměř pietně udržovány původní dřevěné konstrukce dnes již nevyužívaných pokladen. Jejich materiálové zpracování i tvarová struktura ideálně ladí s rovněž autentickými křídly dveří.

V současnosti divadlo slouží především ochotníkům a hostujícím divadelním souborům a konají se zde různé koncerty, soutěže, festivaly apod.

Mapa:





Kutná Hora, Čáslav a okolí - další tipy na výlet


Hrad Pirkštejn

Hrad Pirkštejn založil v první polovině 14. století Jindřichem z Lipé jako součást hradeb městečka Rataje nad Sázavou. Byl postaven na skalnatém ostrohu, obtékaným Živým potokem. Pirkštejn patří mezi pokročilejší varianty hradu bergfritového typu. Vzhledem k těsné návaznosti na městečko zřejmě neměl předhradí.

Další info »

Rozhledna Březina

Ocelová telekomunikační věž sloužící zároveň jako rozhledna stojí 150 m severozápadně od okraje obce Žandov na vrcholu kopce Březina. Je to radiokomunikační bod, který využívají zdravotníci, záchranáři, vojáci, policie, hasiči a v neposlední řadě také turisté. Stavba probíhala od října 2000 do dubna 2001. Věž spočívá na čtyřech betonových pilotech, které sahají do hloubky 6,3 m.

Další info »

Rozhledna Bohdanka

Bohdanka je dřevěná rozhledna, která se nachází severovýchodně obce Bohdaneč na Kutnohorsku. Slavnostní otevření proběhlo 14. května 2011. Tato originální stavba je technickou zajímavostí unikátního typu, celá konstrukce -mimo schodiště - je provedená z kulatého dřeva za pomoci ocelových spojů.

Další info »

Muzeum zemědělské techniky Čáslav

Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi je pobočkou-depozitářem Národního zemědělského muzea v Praze, se specializací na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. V rozsáhlých objektech bývalého vojenského autoparku se nachází depozitáře a expozice, zaměřené především na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu.

Další info »

Zámek Filipov

Zámek stojí na východním okraji vsi Filipov na Kutnohorsku ve Středočeském kraji. Historie zámku Filipov se datuje od roku 1760, kdy obec koupil Filip Krakovský z Kolovrat, který zde stojící původní kapli Cyrila a Metoděje přestavěl na barokní zámeček. Budova zámku získala svoji současnou podobu při novogotické přestavbě v letech 1863 - 1865. Po roce 1945 byla využívána státním statkem a značně chátrala, v 70. letech 20. století sloužila jako depozitář Státní knihovny ČR. Rekonstrukce se zámek dočkal až po roce 2003.

Další info »

Zámek Kačina

Zámek Kačina si nechal postavit jako svoje letní reprezentační sídlo Jan Rudolf Chotek v letech 1806-1824, tehdejší president gubernia a nejvyšší purkrabí Království českého. Nachází se v Nových Dvorech na Kutnohorsku. Funkčně je zámek rozčleněn na hlavní centrální budovu s representačními prostorami a obydlím hraběcí rodiny, na dvě čtvrtkruhová k ní přiléhající nižší křídla se sloupovými kolonádami s hostinskými pokoji a na dva na ně navazující pavilony.

Další info »
Sobota 20.4.2024
Středočeský kraj
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes